28th Annual Juried Exhibition

ACCEPTED ARTISTS
What to Bring: completed entry form & accepted artwork
When to Bring It: receiving dates are
Fri. Oct. 31, 7-9pm & Sat. Nov. 1, 10am-4pm

Peter Alessandria, Nubble Star, Photography – Juror’s Award

Arthur Andersen, Fallen Tomatoes, Oil on Canvas

Marilyn Baldi, Carolina in the Morning, Photography – Juror’s Award

Penelope Breen, Moonlight, Photography

Heather Brown, Untitled-sent email, Oil on Canvas

Michelle Chen, The Flow, Acrylic on Canvas

Linda Choate, Beast in Summer, Oil on Cradled Board

Gioia Consoli, Bakeman Beach, Pastel

Vicky Culver, Where’s Zero, Photo Collage

Dawn DiCicco, Black Mirror, Mixed Media

Gregory DiNapoli, Cape Hatteras Lighthouse, Graphite on Paper

Lillian Ding, Wear My Pride, Clay, bronze liquid leaf, porcelain ink, mason stain

Robert Edelhauser, Laura Nyro, Oil on Canvas

Eva Marie Fitzimmons, Francesca, Acrylic on Canvas

Ann Marie Fitzsimmons, Repeating Chairs, Repeating Shadows, Oil on Canvas – Juror’s Award

Lisa Foley, Smoldering, Oil on Canvas

Linda Ganus, Liberty (Midnight), Acrylic on Canvas

Wynn Gay, Leaf Cascade, Oil on Canvas

Carol Gleason, Tibetan Influence, Clay and Antique Brass Handles

Linne A. Grant, Kelly's Tavern, Watercolor

Terry Grewen, Sunflowers, Oil on Canvas

Mike Hynes, Zug, Switzerland, Photography

RJ Kaufmann, Winter Blue, Photo on Canvas

Eileen Kennedy, Circus Summer, Egg Tempera on Panel – Juror’s Award

Jill Kerwick, Leaving Home, Archival Pigment Print

Estelle Knize, Entre Nous, Photography

Belle Koblentz, Rapid Transit, Digital Art

Wayne Lerman, Paradise, Acrylic on Canvas

Colleen Lineberry, Whimsy, Oil and Cold Wax on Wood Panel

Peter Lopez, Abandoned Whaling Station Antarctica, Watercolor

Carol Magnatta, Upward Glance, Pastel

Laura Mandile, Windmills Atlantic City, Oil on Canvas

Julie Markoff, On the Beach at Night Alone, Oil on Canvas

Ellen Martin, Marshland Breeze, Acrylic Paint and Mediums, Sewing Thread

Vince Matulewich, Eye of the Needle, Composite Photograph

Robert Mayo, Blues Room, Collage paper/paint – Honorable Mention

Bob McNulty, Dogs Beach, Somers Point, Pen and Ink on Paper

Robert Nardolillo, Cab to Happy Hour, Watercolor

Karen Overbye, Uninvited, Clay Monoprint on Remy

Kenneth Pesile, One Feather, Colored Pencil

Santo Pezzutti, Waiting, Watercolor

Richard Rappleyea, Mystic Padding, Photograph

Suzanne Ritger, Female Lineage, Green Oil and Wax with Sewing Patterns on Panel

Donald Robinson, Corner Window, Acrylic on Canvas – Juror’s Award

Bill Ross, Death’s Icons, White Chalk on Black Paper

Richard Salls, At the Edge (42nd & 6th, NYC), B&W Photo

Michael Scherfen, The Shoemaker, Watercolor

Elizabeth Schippert, Vattendrake, Oil on Canvas

Elaine Shor, Fusion Facilitated, Oil on Canvas

Despina Statelova, Fractured, Mixed Media

John Swaszek, Family Visit, Oil on Canvas – Honorable Mention

Sandy Taylor, Carrots, Oil on Canvas – Honorable Mention

Carla Valentino, Candygram, Recycled Cardboard Packaging

Steven Verenicin, Wetlands, Pastel

George Weiss, The Roofs, Oil on Canvas

Mil Wexler Kobrinski, Mother Nature, Clay and Wood

Sven Widen, Night Stroll, Oil on canvas

Bob Wille, Red Cliff Stream, Oil on Canvas

Victor Zucconi, Sisters Are Best Friends, Oil on Canvas

 

 


find us on facebook